nazar-i turkwaz

Bir Konser – Nazar-i Turkwaz

Sonbahar’ın başlarında açılmış olan Aga Khan Müzesi’nin modern, sıcak ve muhteşem akustiği olan konser salonunda 8 Kasım akşamı, talihli 200 kadar seyirci Nazar-i Turkwaz’ın seslendirdiği başta Türk Halk Müziği olmak üzere, Balkan ve Orta Doğu ezgilerinin çalındığı güzel bir konser dinlediler.

Tanımayanlar için, Grubun lideri Brenna MacCrimmon’un kariyeri “Türk Halk Müziği Sanatçısı” olarak tanımlanacak derecede Türk Müziği üzerinde 20 yılı aşkın bir süredir çalıştığını hatırlatmakta yarar var. Grupta yer alan Maryem Tollar, Sophia Grigoriadis ve Jayne Brown ise (hepsi Kanada vatandaşları), gerek seslendirdikleri şarkılardaki güzel Türkçe’leri ve gerekse çaldıkları, kanun, bağlama, darbuka, tef ve zil gibi sazlarda gösterdikleri ustalıkla, müziğimizi evrensel müzik tınıları ile icra ederek, dinleyicilere sundular.

Grubun çaldığı türkülerimiz, çoğumuzun belki ilk kez duyduğu çok popülerleşmemiş ama MacCrimmon’un zevkine uygun olarak, neşeli olanlardan derlenmişti. Konserin ilk parçasının Doğu Karadeniz yaylalarında duyulan Lazca bir seslenişin (Heyamola Heya Hey!) nağmeli ve müzikal olarak grup üyelerince tek tek seslendirilişi, daha konserin başında seyircileri etkisi altına aldı. Daha sonra konser akışına göre Makedonya, Bulgaristan, Mısır, Yunanistan’dan derlenmiş olan halk türkülerinin söylenmesi ama hemen her iki parçada bir Türk ezgilerinin çalınması, Grubun Türk Halk Müziğine olan merakını göstermesi açısından ilginçti. Söylenen türkülerden hatırımızda kalanlar; Yağmur Yağar Taş Üstüne (anonim), Kara Tren (Lüleburgaz), Bahçelerde Börülce (Tekirdağ), Gül Altında Gergef İşler (Gümüşhane) gibi parçalardı.

Konsere verilen arada, Aga Khan Müzesi’nin yıldızlar altındaki kış bahçesine çıktığımızda, yaklaşan Kanada kışlarının acımasız soğukluğunu da hatırlayarak, süratle içimizi ısıtan müziğe geri dönmek istedik…

Aycan Atabay

Aycan Atabay is the co-founder of Prizma Consulting, is a member of the Chamber of Certified Financial Consultants (Yeminli Mali Müşavir) in Turkey since 1997 and a licensed auditor at Turkish Capital Market Board. He has been an audit partner, a vice president, CFO and member of Management Board of a foreign company, before creating Prizma in 2002. During his professional career he has been responsible for audit works with international and local firms, financial and investment operations in Eastern Europe, Turkey and Gulf countries.