IMG_9407 (Medium)

Kale Arkası Briç

8 arkadaş ara sıra bir araya gelerek Kale Arkası Briç Grubu adını verdiğimiz grubumuzla briç bilgimizi arttırmaya ve hoşça vakit geçirmeye başladık. Geçen haftalarda takım maçı yapmayı denedik ve aşağıdaki ilginç eli oynadık. Briç ile ilgileniyorsanız umarım hoşunuza gider.

Bord : 1

Dealer:  N

ZON : K/G

KUZEY DOGU GUNEY BATI
♠65 ♠A4 ♠73 ♠KQJ10982
9742 KQ5 J108 A63
Q62 A109854 KJ 73
♣A964 ♣KQ ♣J108753 ♣2

Masa 1 Deklare:

KUZEY DOĞU GÜNEY BATI
P 1 P 1♠
P 3 P 3♠
P 3N P 4♠

Oyun: Kuzey, eğer oynansaydı, 6♠ için tek batar olan 2 açılışını yaptı, Batı yerden As ile kazanıp kozları çektikten sonra Kupaları en son elde kalacak şekilde cekti ve Sinek oynadı, Kuzey As ile kazanıp tekrar Karo oynamak yerine Sinek dönünce Batı Karoyu kaçıp +2 yaptı.

Masa 2 Deklare:

KUZEY DOĞU GÜNEY BATI
P 1N 3♣ 3♠
P 3N P 4♠

Oyun: İkinci masada Güneyin cesur!  3♣ deklaresi hem rakiplere bidding space sorunu yarattığı gibi hem de Kuzeyin ♣As çekmesine sebep olduğundan 4 Pik hemen 6 yaptı.

Bu enteresan elin özelliği iki masada da 6 yapılmasına rağmen declare edilseydi ve Karo açılıp doğru defans ile her zaman batacak olması. Gelecek sefere yine ilginç bir Kale Arkası Briç analizinde buluşmak üzere hoşçakalın.

Briç konusundaki sorularınızı öneri ve yorumlarınızı Kale Arkasi Briç konusu ile Telve’ye veya bana yazabilirsiniz.İllginiz için şimdiden çok teşekkürler.​

​​​​SERDAR ÖZYETİŞ

serdar_ozyetis@yahoo.ca

ODTÜ den 1971’de mezun olan Serdar Özyetiş, Türkiye’nin ilk Endüstri Mühendislerindendir. MKEK ve Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nda çalıştıktan sonra ailesiyle Kanada’ya yerleşmiş Nortel ve Rogers şirketlerinde görev yapmıştır. Üniversitede başlayan briç tutkusu yoğunlaşmış, Toronto civarı ve USA’da birçok briç turnuvasında alınan başarılı sonuçlardan sonra 2003 yılında American Contract Bridge League Life Master ünvanı almıştır.  BBO da ksk2005 rumuzuyla briç oynamaktadır. TSC nin kuruluşundan beri üyesi olup, devamlı desteklemekten gurur duymaktadır.