DSCN0436

Mount Hope Mezarlığında Türk Bölümü

Brantford’daki “Mount Hope” mezarlığında bulunan Türk Bölümü’nde, Birinci Dunya Savasi sırasında Kanada hükümeti tarafından toplanıp, Kapuskasing’de hapis edilen, ve daha sonra yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımız için, üzerinde isim bilgileri, doğum ve ölüm tarihleriyle birlikte, Türkçe, İngilizce ve Arapça “El-Fatiha” ifadesi ve Ay-Yıldızımız bulunan mezar taşının dikilmesi yönündeki Türk Toplumunun çabaları nihayet olumlu şekilde sonuçlandı.

Mezarlığa ilk gömülme tarihinden tam 102 yıl sonra,  buraya gömülen ve diğer kayıp kişilerin anısına bir anıt taş dikildi. Sürgün ve hapis dönemi ve sonrasında kaybolanlar ile ilgili belgeler yok edildiği ve izlerini sürecek başka belgelere ulaşılamadığı için, şimdilik isimleri belli olan sadece 14 kişinin ismi anıt taşında yer aldı.

22 Haziran 2014 Pazar günü Mount Hope Mezarlığında saat 11:00’de bir anma töreni düzenlendi. Burada hayatını kaybedenler için cenaze namazı kılındı. Ardından Brantford Müslüman Camisi’nin evsahipliğinde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Brantford Belediye Başkanı, Müslüman Toplumu temsilcileri ve Türk toplumu temsilcileri olayın başlangıcı ve aşamaları ile ilgili konuşmalar yaptılar ve emeği geçenlere Türk Toplumunu temsilen birer plaket verildi.

Brantford’taki kayıp Türkler ve yaşananlar ile ilgili geniş  bilgileri, Şubat 2014 sayımızda yer alan ve Sayın Prof. Özay Mehmet tarafından yazılan makalede bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili gelişmeleri aktaran yerel basına ait iki makaleyi de aşağıdaki linkler üzerinden inceleyebilirsiniz:

http://www.brantfordexpositor.ca/2013/08/02/controversy-surrounds-unmarked-mount-hope-cemetery-plot

http://www.brantfordexpositor.ca/2014/06/11/mount-hope-cemetery-two-stones-planned-to-recognize-burial-site

DSCN0446 DSCN0452