IMG_6102 (Medium)

Run for Peace

Turkish Society of Canada, 1982 yılında bir terör eyleminde hayatını kaybeden Büyükelçiliğimiz Askeri Ataşesi Albay Atilla Altıkat’ı anmak, barış içinde yaşamanın, geleceğe umut ve sevgiyle bakmanın önemini bir kez daha hatırlamak amacıyla, ikinci kere Anma Töreni ve Barış Koşusu düzenlemiştir.

Albay Atilla Altıkat kimdir?

Ottava Türk Büyükelçiliğinde Askeri Ateşe olarak çalışan Albay Atilla Altıkat, 27 Ağustos 1982 tarihinde, sabah işine giderken ASALA üyesi teroristler tarafindan suikaste uğrayarak şehit olmuştur.

Atilla Atikat’in öldürülmesi, 1982 ve 1985 yılları arasında Ottawa Türk üyükelçiliğine ve çalışanlarına yapılan 3 saldırıdan biri olmakla beraber, aynı zamanda, dünya çapında Türk diplomatlara yapılan 42 saldırıdan sadece biridir.

Albay Altıkat’ın ölümü bize geçmişteki yaraların ve tutulan kinin, uzun yıllar sonra bile masum insanlara nasıl zarar verebileceğini tekrar göstermiş bulunmaktadır.

IMG_6093 (Small) IMG_6091 (Small) IMG_6155 (Small) IMG_6088 (Small)

30 Ağustos günü High Park’ta gerçekleştirdiğimiz Barış Koşusuna Kanada Türk toplumundan her yaşta insanımızın katılımı yanında Kanada’lı dostlarımızın da katılması etkinliğimizi daha da anlamlı kıldı. 30 Ağustos’un ayrıca Zafer Bayramı olması nedeni ile bayramımızı da coşku ile kutlamış olduk.

Etkinliğe Toronto Başkonsolosluğu görevine yeni başlayan Sn. Erdeniz Şen, Toronto Muavin Konsolosu Sn. Gökhan Toy ve Ottava Büyükelçiliği Askeri Ateşesi Hava Kurmay Albay Ersin Özkan katıldılar. Sn. Şen ve Sn. Ersin yaptıkları konuşmalarda barışın önemini vurguladılar.

IMG_6111 (Small) IMG_6103 (Small) IMG_6100 (Small) IMG_6090 (Small)

Çok güzel bir havada gerçekleşen etkinlikte daha once gönüllülerimiz tarafından belirlenen ve işaretlenen parkurda çocuklar, erkekler ve kadınlar olmak üzere üç ayrımda koşu düzenlendi. Çocuklarda Mehmet Kuru birinci gelirken, Melike Kuru ikinciliği ve Burak Köker üçüncülüğü aldılar.

Kadınlarda birinci Güneş Meriçer, ikinci Zeynep Kahramanoğlu ve üçüncü Selin Kahramanoğlu oldu. Erkeklerde ise Alp Gökgöz birinci gelirken Abidin Akkök ikinci ve Fırat Meriçer üçüncü oldular.

Koşunun ardından dereceye girenlere madalyalarını Başkonsolumuz Erdeniz Şen ve Askeri Ateşemiz Hava Kurmay Albay Ersin Özkan verdiler.

Etkinlik, birlikte yenilen yemek ve sıcak sohbetlerin ardından, seneye tekrar yarışmak için sözleşilerek sona erdi. Emeği geçen ve etkinliğe katılan tüm toplum üyelerimize teşekkür ediyoruz.

IMG_6152 (Small) IMG_6146 (Small) IMG_6140 (Small)