FB_IMG_16

Toronto Klasik Türk Müziği Korosu

BİR KONSER HEYECANI

Toronto Klasik Türk Musikisi Korosu olarak 5 Mart 2017 tarihinde bir güzel konseri daha geride bıraktık. Bizler için heyecanlı ve yorucu bir çalışmanın sonucunda gerçekleşen bu konserimizi tüm konuklarımızın beğendiğini umuyoruz.

Konserler bilindiği gibi gerek koro şefleri, gerek saz sanatçıları ve gerekse koro üyeleri açısından her zaman merak ve heyecan vesilesidir ve bu heyecan konser sona erene kadar bir turlu geçmez. Sanırım bu duygular uzun yıllar müzik sanatıyla uğraşan kişiler için de geçerlidir ve yıllar geçse de hiç değişmez. Bu seneki konserimiz de bundan farklı değildi.

Aylar öncesinden başlayan hazırlıklar, hocamızın repertuar ve program seçimi ve bu doğrultuda yapılan provalar ile konserimiz gün geçtikçe şekillenmeye başladı. Ben gruba sonradan dahil olsam da koro üyesi arkadaşlarımın çalışma şevki ve havası hemen bana da yansıdı ve tüm çalışmalara aksaksız katılmaya çalıştım. Şefimiz Dikran İstanbul’un tüm konsantrasyonunu vererek grubu çok yoğun ve özenli bir şekilde çalıştırdığını görünce motivasyonum daha da arttı. Hocamız tüm detayların üzerinde tek tek duruyor ve ekibi tam bir profesyonel koro gibi çalıştırıyordu. Ondaki enerji, disiplin ve çalışma azmi diğer koro üyelerine de yansıyınca ortaya çok güzel ve keyifli çalışmalar çıkıyordu. Konserin kendisi bir yana hazırlık amacıyla yapılan bu çalışmalar bile yeterince zevkli ve doyurucu oluyordu.

Zaman ilerledikçe hocamızın gerek koro üyelerini ve gerekse solo yapacak olan solistlerimizi yeterince eğitmesinin ardından çalışmalar da belli bir olgunluğa ulaşmış ve koromuz tüm sazların da aramıza katılmasıyla artık konsere hazır hale gelmişti. Simdi sıra seyircilerimizin karsısına çıkıp asil sınavımızı vermeye gelmişti. Bu heyecanla sahnedeki yerimizi aldık ve konserimiz başladı. İlk birkaç şarkıdan sonra heyecanımız da biraz azaldı ve şarkilarımızı daha bir zevkle söylemeye başladık. İlk bölümün sonunda seyircilerimizin takdiri iyi bir yolda olduğumuzun göstergesiydi. İkinci bölümü de gerek koro ve gerekse sololar olarak başarıyla tamamlayıp istekler bölümüne geçince artık iyice rahatlamıştık ve bu konserimizi de alnımızın akıyla bitirmenin mutluluğunu yasamaya başlamıştık.

Konserimizin en güzel tarafı da programımızın sonunda seyircilerimizle birlikte güzel bir marsla Atamızı anmamızdı. Kim bilir belki o da bir yerlerden mavi gözleriyle bize bakıp gülümsemiştir.

Bir sonraki konsere kadar kalın sağlıcakla…

 

Cihat Enbatan