222

Toronto’da 23 Nisan Heyecani

23 Nisan Pazar sabahı Toronto’nun kalbi Nathan Phillips Meydanı biz Çılgın Türkler’in ayak seslerine uyandı..

Pırıl pırıl bir serin Nisan sabahını onlarca cangönüllü Türk Bayrak’lı t-shirtleriyle ısıttı..

Arabalar alana geldi, boşaltıldı, herkes yerlerini aldı ve hazırlıklar başladı..

Aylar süren organizasyon ve hazırlık çalışmaları, 180’i aşan gönüllümüzle 5 saat içinde meydanda meyvesini verdi..

Her yıl önceki yıllardan daha kalabalık, daha renkli, daha duygusal ve daha coşkulu oluyor, bu yıl da öyle oldu!

Yine tanıdık bir sürü yüz, aramıza yeni katılanlar ve Toronto’ya misafir olarak gelenlerle birlikte, Toronto ve civarında yaşayan ulusların ve kültürlerin ailelerinin de katılımıyla tam anlamıyla bir şenlik gerçekleştirdik!

Toronto’nun kalbinde İstiklal Marşı’mız eşliğinde bayrağımızın göndere çekilmesiyle başladı etkinliğimiz.. Önce Türkiye Cumhuriyeti Toronto Başkonsolosu Sayın Erdeniz Şen ve daha sonra Parlamento, Eyalet ve Toronto Belediyesi temsilcilerinin katılımlarıyla programımıza devam ettik..

Onlarca farklı milletten yüzlerce çocuk ve aileleri; herkes orada tek yürek oldu, Ata’mızın tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu özel günü kutlamak için..

Ata’miza özel bir köşe yine çok güzel hazırlanmıştı. Life-size baskısı, yanında fotoğraf çektirebilmek isteyenlerin yoğun ilgisini gördü. Ata’mızı yine büyük bir hasretle andık..

Etkinliğimizde, Anadolu Halk Oyuncuları Folklor ekibi ve Burlington Türk Okulu’nun gösterileri başta olmak üzere, Çin, Hindistan, Bulgar, Ukrayna, Yunan, Portekiz, Filipin ve Hawaii folklor ekipleri, milli dansları, müzikleri ve Summit Karate martial arts gösterileriyle, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Günü etkinliklerine katıldılar.

Hazırladığımız rengarenk kültür masalarımızda da Japon Orığamı Sanatı, geleneksel Çin El sanatlarından Kağıt Kesme, Falun Dafa eksersizi, Yunan, Hindistan, Filipin, Portekiz, Ukrayna, Azerbaycan, Afganistan, İran, Bulgaristan, Etiyopya, Küba ve Türkmenistan masalarında el sanatları, çocuklara oyunlar ve aktiviteler yanında, Türk kültür ve el sanatlarının tanıtımıyla birlikte Kilim Dokuma etkinliği ve Ahşap Boyama da yer aldı.

Programda ayrıca çocukların katıldığı yarışmalara yer verilirken, yüz boyama, balon şekillendirme, palyaço ve sihirbazlık gösterileriyle, çeşitli eğlenceler yapıldı. Ayrıca etkinlik süresince patlamış mısır, pamuk helva ve atıştırmalık ikramlar sunuldu.

Bu anlamlı günü daha da anlamlı kılan gönüllü ordumuza, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonuna inanan, o vizyonu ve azmi takip eden, yıllar önce Ata’larının izinde ve azmederek çıktıkları bu yolda o gün sadece Toronto’nun değil tüm Kanada’nın, en büyük ve en geniş kapsamlı “Çocuk Bayramı’nı” Ata’larının evrensel vizyonu sayesinde gerçekleştiren Turkish Society of Canada Derneği Üyelerine, destek veren sponsorlarımıza, kuruluş ve derneklere, ve yine bu özel günü Toronto’da 23 Nisan Uluslararası Çocuk Bayramı olarak ilan eden ve etkinliğimize katkılarını sağlayan Toronto Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunarız.

Video için Turkuaz TV’ye teşekkür ederiz!

Turkish Society of Canada'nin duzenledigi 23 Nisan Ulusal Ege…

23 Nisan 2017 gunu Turkish Society of Canada'nin duzenledigi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yine muthisdi. Sayıları 180'i aşan gönüllü ordusuyla Toronto'nun kalbi , Nathan Phillips Square'de binlerce Torontolu'nun katılımıyla gerceklesen senligin kisa bir ozetini izleyebilirsiniz.Kamera: Cuneyt Birol, Neset Kircali, Kurgu: Neset Kircali, Roportajlar: Efe Demirer

Posted by Turkuaz TV on Thursday, April 27, 2017