15384499_618534241604899_505574863100398259_o (Medium)

TSC Genel Kurulu ve 10. Yıl Kutlama Töreni

Turkish Society of Canada 10. yıllık Genel Kurulu 11 Aralık 2016 tarihinde, North York Civic Centre, Council Chamber salonunda gerçekleştirildi. Toplantı, Yönetim Kurulu Başkanımız Nalan Gökgöz’ün açılış konuşması ile başladı. Genel Kurul Divan Başkanı ve Genel Kurul Sekreteri seçiminin ardından bir önceki yılın genel kuruluna ait 6 Aralık 2015 tarihli tutanaklar oylanarak kabul edildi.

Ardından Nalan Gökgöz, faaliyet raporunu üyelere sundu. Konuşmasında 2016 yılında Turkish Society of Canada tarafından gerçekleştiren etkinlikleri aşağıdaki şekilde özetledi:

“Yoğun ve başarılı bir yılı daha tamamladık. Derneğimiz etkinliklerine kuruluş  amaçları doğrultusunda yoğun olarak devam etti, diğer derneklerle birlikte çalıştı, etkinliklerine destek verdi

Aralık 2015:

TSC gönüllüleri bu yıl beşinci kez Project Engagement tarafından düzenlenen ve 400 aileye yiyecek yardımı yapmayı hedefleyen Food Basket etkinliğine katıldı. Belediye Meclisi Üyesi Michael Thompson himayesinde gerçekleştirilen bu etkinlikte gönüllülerimiz yine ay-yıldızlı t-shirtleri ve yardım severlikleri ile destek oldular

Nisan 2016:

York Regional Police tarafından 10 Nisan 2016 günü düzenlenen ‘International Day for the Elimination of Racial Discrimination’ Etkinliği’nde gönüllülerimiz derneğimizi temsil ettiler.

Dr. Mehmet Perinçek Semineri – İstanbul ÜniversitesiTarih Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Perinçek. Turkish Society of Canada (TSC) ve Council of Turkish Canadians (CTC) tarafından Ottava ve Toronto’da düzenlenen “AİHM-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını iptal eden kararı ve sonuçları“ konulu seminerleri vermek için Kanada’ya geldi.

Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını üç ayrı etkinlikle kutladık.

İlk etkinlik Nathan Philips Square içinde Kanada’da yaşayan 22 etnik toplum ve kuruluşun katılımı ile gerşekleştirildi. Göndere çekilen Türk Bayrağı’nın altında binlerce ziyaretçinin katıldığı muhteşem bir gündü.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çevresinde ikinci etkinliğimiz, bu yıl 7. sini gerçekleştirdiğimiz Toronto Sick Kids Hastahanesi’nde her yıl olduğu gibi TSC gönüllülerinin çocuklarla birlikte kilim dokuma etkinliği idi.

Üçüncü etkinliğimiz ise bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz ve Ontario Special Olympics ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Zihinsel Engelli Çocuklar Spor Turnuvası oldu.

York Regional Police ve Canadian Multicultural Council – Asians in Ontario, ortaklaşa düzenledikleri Asian Heritage Month etkinliği 30 Nisan 2016 günü Aurora’da bulunan York Regional Police merkezinde gerçekleştirildi. Bu etkinliğin amacı kökleri Asya’ya uzanan ve zengin çesitliliğini oluşturan toplumu anlatmak idi.

Mayıs 2016:

Turkish Society of Canada’nın Ryerson Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, Göçmenlik ve Yerleştirme Bölümü, RCIS Göçmenlik ve Yerleştirme Merkezi ile işbirliği içinde organize ettiği “Kariyer Tanıtım ve Networking Etkinliği gerçekleştirildi.

Haziran 2016:

Turkish Society of Canada Heart&Stroke Big Bike etkinliğine katıldı ve $5,794 bağış toplandı. Turkish Society of Canada VIP takımlar’dan biri oldu.

Temmuz 2016:

Turkish Society of Canada’nin geleneksel Kanada Günü Pikniği, bu yıl yine 1 Temmuz 2016 Cuma günü, Mississauga’da Richard’s Memorial Park, Area A’da gerçekleşti.

Ağustos 2016:

28 Ağustos Pazar günü High Park’ta 3. sunu düzenlediğimiz Barış Koşusu ile, 1982 yılında şehit olan Albayımız Atilla Altıkat’ı ve diğer şehit dilomatlarımızı andık ve düzenlediğimiz koşudan elde edilen bağış gelirini  Cağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin “Anadolu’da Bir Kızım Var” pojesine bağışladık.

Eylül 2016:

Turkish Society of Canada’nın Geleneksel Bayram Yemeği etkinliklerinin 10. su Jerusalem  Restaurant’da 14 Eylül 2016 Çarşamba akşamı düzenledi

Kasım 2016:

6 Kasım 2016 Pazar günü Isabel Bader Tiyatrosu’nda Ata’mızı ve tüm Dumlupinar Meydan Muharebesi sehitlerini andik. Hülya Sayın tarafından hazırlanan Toplum Gönüllüleri’nin Gösterisi: “Büyük Taarruz’dan Cumhuriyet’e” ve Sunay Akın’ın “Esas Savaş Şimdi Başlıyor –  Atatürk’ün Işığında Yeni Hikayelerle”  gösterisinin de sunulduğu tören 500’ ü aşkın Türk toplum üyesinin katılımı, 100’u aşkın gönüllü ordusu çalışması, ve  sponsorlarımızın destekleri ile gerçekleşti.

Aralık 2016

TSC York Polis’inin düzenlediği “Holiday in the Village” şenliğine katıldık.

Ayrıca tüm yıl boyunca Web Sitemiz, yayın organımız Telve, ve sosyal medya üzerinden Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin hesaplarımız ile binlerce kişiye ulaştık.”

Nalan Gökgöz’ün sunumunun ardından faaliyet raporu oylanarak kabul edildi.

Cihat Enbatan, 2016 mali yılına ilişkin Mali Rapor’u sundu. Denetim raporunun da sunumundan sonra mali rapor oylanarak kabul edildi.

Yeni dönemde görev yapacak Denetim Kurulu üyelerinin seçimi ve önerilerin ve dileklerin görüşülmesinin ardından toplantı sona erdi.

Genel Kurul’un ardından derneğimizin 10. Yılı için hazırlanan kutlama törenine geçildi. Derneğimize uzun yıllar emek vermiş gönüllülerimize ve destekçilerimize bugünün anısına birer plaket ve hediye verildi. 10. Yıl pastasının kesilmesi ve yapılan konuşmalarda gelecek yıllarda da aynı çaba ve özveri ile çalışma dilekleri aktarıldı.

Telve ekibi olarak bizler de derneğimizin başarılarının nice 10 yıllar boyunca artarak devem etmesini diliyoruz.