21463179_792625830862405_8642546677622523106_n

Bayram Yemeği

Sofra hazır! Sofraya buyurun! Çoğumuz bu tarz seslenişleri günlük hayatımızda pek çok defalar duymuşuzdur ya da evin annesi olarak bu zaten bizim, akşamları sofraya olağan davet çağrımızdır. Ama istisnai bir zaman vardır ki hiç kimse sofra için davet beklemez, koşarak gelir. İşte o zaman evlerimizin en şenlikli, en kalabalık olduğu zamanlardır, ne mutlu ki Bayram gelmiştir.

Benim için Bayram Yemeği olmadan bayram olmaz. Eminim pek çoğunuz için de bayram demek, bayram yemeği demektir ki, pek çok evde Bayram sofralarının hazırlıkları günler öncesinden tatlı bir telaş şeklinde başlamaktadır. Bayram sofralarında ışıl ışıl parlayacak olan zeytinyağlı dolmalar, yaprak sarmalar, pilaki barbunyalar hazırlanmış, Bayram yemeği için dolaba konmuştur bile. Şu an için eksik olan Bayram Yemeğinin baş tacı çoban kavurmadır ki, o da mutlaka bayram günü sofradaki yerini alacaktır.

Akrabalarımızdan, arkadaşlarımızdan, canımızdan çok sevdiklerimizden kilometrelerce uzaklarda olsak bile Bayram Yemeğini unuttuğumuzu düşünmeyin lütfen. Bu sene de tıpkı geçen seneler de olduğu gibi hem bayramlaşmak, hem de Bayram Yemeğimizi yemek için, 05 Eylül Salı akşamı Turkish Society of Canada’nın Torontodaki Jerusalem Restaurant’ta yapılan Bayram Yemeği’ne koşarak geldik. Nefis yemekler yedik, ki benim favorim kuzu incikti. Bayramlaştık, sohbet ettik, yazın özlemini giderdik ve sonbahara mutlu bir giriş yaptık. Tabii ki her bayramın özellikle çocuklar için olmazsa olmazlarından hediye çekilişini de unutmadık. Sponsorların destekleri ile hazırlanan hediyelerin kura çekimlerini yaptık ve geceyi güzel anılarla kapattık.

Anavatanından uzakta yaşayanlar için böyle güzel günler her zaman çok önemlidir. Kendi ailem adına Turkish Society of Canada’ya böyle güzel bir Bayram yemeği için çok teşekkür ediyorum. Eminim o akşam bizimle beraber olan tüm misafirler de benimle aynı duyguları paylaşıyorlardır. Özellikle bu tarz etkinliklerin Kanada’da doğmuş ve/veya büyümüş gençler ve çocuklar için mutlaka devam ettirilmesi gerekmektedir ve biz büyükler de bu tarz etkinliklere katılarak gençlerimize, çocuklarımıza örnek olmaya devam etmeliyiz. Bayram ile ilgili tek dileğim öyle güzel, öyle kalabalık sofralar olsun ki hiçbirimiz “Nerede o eski Bayramlar” demeyelim. Geçmiş Kurban Bayramınız mübarek olsun!

Sevgi ve saygilarimla,

Emel Iscan Demir

 

Bayram Yemeği’ne Platinum Sponsor olarak bu sene de katkıda bulunan Jerry Çopuroğlu’na çok teşekkür ediyoruz.

Turkish Society of Canada