poplars in Turkmenistan

Editörden

Yazın gelmesini beklerken, göz açıp kapayana kadar yarıladık neredeyse. Artık güneşi depolama, biraz Türkiye’de ve uzaktaki yakınlarımızla özlem giderme zamanı.

Bu sayımızda iki kardeş ülkeden haberimiz var. Azerbeycan Mayıs ayı içinde 97. Kuruluş yılını kutladı. Başkan Yardımcımız Cenk Sayın derneğimizi temsilen törene katıldı ve bir konuşma yaptı. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Yine Mayıs ayı içinde Türkmenistan’lı kardeşlerimizden bir etkinlik haberi geldi. Kendilerini de toplumumuza tanıtmak istedik.

Sizlere her sayımızda, toplumumuza hizmet veren, katkı sağlayan bir kurum veya kişi hakkında bilgi aktarmak istiyoruz. Her gün artan toplum üyelerimizin farklı gereksinimlerine çözüm olabilecek bu organizasyonlar ve kişileri tanımakta yarar olacaktır. Bu sayımızda konuğumuz Burlington Türk Okulu.

Bilime ilgi duyan gençlerimiz için ilgi çekecek bir haberimiz var. EduNational, maliyeti önemli ölçüde azaltılmış bir eğitim programı sağlıyor. Orta öğrenimdeki gençlerimize öneriyoruz.

Anadolu Halk Dansları ve Ezgi Müzik Grubu yıllık gösterilerini harika bir organizasyonla sundular. Değerli gönüllümüz Meral Atabay bize bu etkinlik ile ilgili izlenimlerini aktarıyor bu sayımızda.

Sakine Damar’ı veya belki de daha çok bilinen ismi ile Sakinoş’u tanımayan var mıdır acaba? Sayısız insanı mutlu edecek kadar uzun fakat sevdiklerinden erken kopacak kadar kısa yaşamını nice güzel anılarla ve derin izlerle tamamladı. Bu sayımızda onu özlemle anıyoruz. Sevgili kızı Sebo’su annesini anlatıyor.

Bu sayımızda, her sayımızda gördüğünüz şiir köşemizi, her yere yetişen baş gönüllümüz Hülya Sayın’a ayırdık. Sakine Damar’ı şiirlerle dolu duygu yüklü yazısı ile uğurluyor.  Ne de güzel anlatıyor insan olmanın güzelliğini.

Her yıl olduğu gibi, yine yoğun bir etkinlik dönemi ardından gönüllülerimiz için düzenlenen teşekkür partisinde yorgunluklar unutuldu. Değerli gönüllümüz Tülin Enbatan izlenimlerini yazısında aktarıyor.

Yine değerli cefakar yazarlarımız yazıları ile bizlerle beraber;

Uluç Özgüven, bizleri çocukluk yıllarımıza götürüyor. Hem de bir bisikletin üzerinde. Gençler için de eminiz bir ilham kaynağı olacaktır.

Elif Barut bu sayımızda bir şiiri ile bizlerle. Bir konu bu kadar kısa ama bir o kadar uzun nasıl anlatılır derseniz, bir göz atın lütfen.

Filiz Doğan kısa bir aradan sonra yine aramızda. Doğum sonrası depresyon bu sayımızın konusu. Çevremizde benzer durumlarla karşılaşan dostlarımız için okunması gereken bir yazı.

Tolga Turanlı kaldığı yerden devam ediyor bu sayımızda. İç dekorasyonda renk kullanımı. Basit ve pratik çözümler hepimizin evini daha da güzelleştirecektir.

Ve tabii ki olmaz ise olmaz Asuman Dinçer. Yine harikalar diyarından bir tarif.

Ve yine bu sayımızın gerçekleşmesinde emeği geçen Sevgili Fulden Erkan’a ve tüm gönüllülerimize candan teşekkürler. Hepinize keyifli bir yaz diliyoruz. İyi dinlenin. Sonbaharda yine tempomuzu arttırarak devam edeceğiz.

Sevgi ve saygılarımızla,

Turkish Society of Canada

Resim: Durdy Bayramov, Poplars of Turkmenistan, 1983, oil on canvas