23 Nisan

Editor’s Notes

EDİTÖR’DEN – Mayıs 2014

Değerli Telve Okuyucuları,

International Children and Youth Day Festival23 Nisan Çocuk Bayramı kapsamında Toronto’da düzenlediğimiz etkinlikler, Belediye Meclisi’nde görüşülen önerge ile ilgili yapılan çalışmalar, yeni web sayfamızın devreye alınması, güncel teknolojinin olanaklarını kullanarak, Telve’nin her türlü mobil cihazdan rahat erişimine olanak sağlayan yeni altyapısının oluşturulması gönüllülerimiz için Nisan ayının yoğun geçmesine neden oldu. Bu ayın dergisini, Nisan-Mayıs ortak sayısı olarak yayınlıyoruz.

Yeni Web sayfamızın ve Telve altyapısının oluşturulmasında gönülden çalışan ve bitmek bilmeyen isteklerimizi son derece anlayışla karşılayıp, yeni yapıyı devreye alan Sn. Fulden Erkan’a çok teşekkür ediyoruz.

Turkish Society of Canada, Ata’mızın bizlere emaneti Çocuk Bayramını, yaşadığımız topraklarda kutlamak, Toronto’nun farklı kültürlerinden gelen çocuklarına International Children’s Day olarak yaşatmak, Türk Toplumu’nun varlığını ve katkılarını vurgulamak için bir seri etkinlik düzenledi. Sick Kids Hospital Kilim Weaving Event, Special Olympics ve International Children and Youth Day Festival etkinlikleri üç ayrı mekanda farklı günlerde düzenlendi. İlgili yazılarımızı, politikacılardan gelen mesajları, yaptığımız söyleşiler ve çektiğimiz binlerce fotoğraftan seçtiklerimizi bu sayımızda bulabilirsiniz.

Bu yılın Dr. Danış “Be Unreasonable” ödül töreni de yine 3 Mayıs etkinliklerimiz sırasında gerçekleştirildi. Ödülü bu yıl kazanan gencimiz Sıla Özer. Kendisini kutluyoruz. Ödül kazanan yazısını da bu sayımızda bulabilirsiniz. Ödül ile ilgili diğer haberlerimizi önümüzdeki sayımızda bulacaksınız.

Bu ay Toronto Belediye Meclisi’nde tartışılan soykırım anıtı önergesi, Ontario’da düzenlenen ANZAC Günü töreni ile ilgili haberimiz de bu sayımızda yer alıyor. Ay başında North York Polis Teşkilatı tarafından düzenlenen Irk Ayrımına Son ana temalı etkinliğe, Turkish Society of Canada gönüllüleri katıldı. İzlenimler ve haberimizi de bu sayıda yayınlıyoruz.

Bu ay, yazılarına birkaç ay ara veren Sn. Uluç ÖZGÜVEN tekrar bizlerle. Bu sayıda, hepimizin belki de ortak hayali olan bir dünya ile ilgili araştırmalarını aktarıyor. Aynı zamanda, bu sayımızda çıkan yazıların bir kısmını da gözden geçirerek, yayına hazırladığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Sn. Melek ÖKTEN bu ay Nazım Hikmet’ten bir şiiri hem Türkçe, hem de İngilizce olarak paylaşıyor.

Emekli olma vakti geldi diyorsanız, Sn. Pervin ÖZDİLER HÜNER‘in bu yazısını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sn. Filiz DOĞAN, bu sayıda aile büyüklerimizi kaybettiğimizde çocukların nasıl etkileneceği üzerine okuyucularımızı aydınlatıyor.

Sn. Mahir AYDIN, bizlere Anadolu’nun uzak bir köşesinde yıllar önce yaşanan bir olayı, o dönemin şartlarını da resmederek anlatıyor.

Sn. Dr. İlhami GÖKÇEN bu ay bizlere hem kısa bir tarih dersi veriyor, hem de müzik bilgilerini aktarmaya devam ediyor. Bu ayın konusu Türkçe Ezan.

Asuman’ca Lezzetler bölümünde bu ayki tarifimiz yine muhteşem fotoğraflar eşliğinde, bu sefer bir tatlı; Tiramisu.

Duyurular bölümüne bir göz atmanızı yine öneriyoruz. Başarılı sanatçımız Cem Başarır ile ilgili duyurumuzu, Kuzey Buz Denizi’nde bir Türk denizcisini, Sn. Filiz DOĞAN’ın Psikolojik Destek ekibi olarak, çocuk, ergen, yetişkin, anne, baba, bireylerin çözmekte zorlandığı kişisel ve ailesel konularda psikolojik servis veren duyurusunu tekrar bu bölümde yayınlıyoruz.

Yine bu sayımızda da emeklerini esirgemeyen, değerli zamanlarını bize ayıran tüm yazarlarımıza ve gönüllülerimize teşekkür ediyoruz. Gelecek sayımızda tekrar görüşmek üzere.

 

Saygılarımla,

Hakan Alpay